Klepnutím na tento odkaz začnete nakupovat.
5 skvělých novoročních tipů, jak začít s běháním - od běžců a bloggerů Soni Hrabec Kotulkové a Michala Hrabce z running2.cz
Nový rok přeje začátkům a předsevzetím. Jenže ne vždy se u nich vydrží. Láká vás běhání? Tento sport se dá provozovat celý rok a je opravdu pro každého. Nevíte jak na to? Díky těmto jednoduchým tipům to nebude tak těžké a hlavně vás to bude bavit!
Tip č.1: Kdy? Právě teď!
Že je zima - že je sníh - že fouká vítr - že mrzne - že budete po běhu určitě nachlazení? Výmluv existují spousty. To nejdůležitější je ale rozhodnout se a jít. Jakmile se toto podaří, máte napůl vyhráno. Skvělé je mít na běhání parťáka. Když se totiž domluvíte, bude pak náročnější couvnout. Skvělé jsou také běžecké skupiny, kde vám ostatní pomůžou se cítit bezpečně ( zejména teď v zimě, kdy je brzy tma) a budou vás i motivovat.
Beauty tip: No a když bude hodně chladno, použijte při běhání na pleť speciální ochranný krém proti špatnému počasí – skvělý je Coldcream Weleda. Krásně pleť vyživí a vytvoří na ní ochrannou bariéru proti mrazu, sněžení i proti větru. Skvěle funguje i jako ochranný krém na ruce.
Tip č.2: Pomalu, pomalu, pomalu
Velkou chybou začátečníků je, že se rozběhnou příliš rychle. Tak se okamžitě vyčerpají, začne je píchat v boku, budou jim hořet plíce, budou popadat dech a nikam moc nedoběhnou. Po tomto nepříjemném zážitku se už moc nikomu znovu nebude chtít jít běhat znova. Takže základní pravidlo zní – běhejte pomalu. Tedy tak, abyste se u toho nezajíkali a mohli přitom mluvit. Říká se tomu mluvící tempo. Snadno tak poznáte, že běžíte nad svoje síly, jakmile začnete popadat při mluvení nebo zpívání ( to, když běžíte sami) znamená to, že běžíte moc rychle. Proto zpomalte.
Tip č.3: Co na sebe?
Je to jednoduché! Oblékejte se tak, jakoby bylo o deset stupňů více. Ano, na začátku budete sice venku pociťovat chlad, ale jakmile se rozběhnete, bude vám teplo. V zimě je ideální termo tričko z funkčního nebo merino materiálu, tenká větrovka, nákrčník, legíny, delší (termo) běžecké ponožky, čelenka nebo funkční čepice a tenké rukavice. Vyhněte se při běhání bavlně. Ta totiž, jakmile nasaje pot, zůstává mokrá a studí a to nechceme. Moderní umělé materiály naopak odvádějí pot od těla a velmi rychle usychají.
Tip č.4: Trpělivost růže přináší
Nechtějte na začátku vše – rychlost ani dlouhou vzdálenost. Tělo si na nový pohyb musí navyknout. Proto začínejte pomalu a s kratšími vzdálenostmi a postupně vše přidávejte. Pokud to s běháním myslíte vážně, běhejte aspoň třikrát týdně. Nebojte se ani střídat běh s chůzí. Tím se tělo tak neunaví a uvidíte, že za zanedlouho už vydržíte souvisle jenom běhat.
Tip č.5: Nepodceňujte regeneraci
Stejně tak jako samotný trénink je velmi důležitý i odpočinek. Jakmile totiž budete tělu dávat jen samé pecky, bude unavené, budou vás bolet svaly, budete bez energie. A bez energie nepůjde dál běhat a hrozí jen možné zranění. Po běhání proto nezapomínejte na strečink a také na masáže. Výborně funguje po sprše si promasírovat svaly Arnikovým tělovým Weleda olejem. Obsahuje arniku, která má výrazné regenerační účinky. Navíc olej nádherně voní po rozmarýnu. Když si dáte před masáží sprchu s Arnikovým sprchovým olejem, budete se hned cítit zase skvěle.