Od roku 1921

Weleda - společnost inspirována antroposofií

Vše začalo nemocnicí a farmaceutickou laboratoří, které založili holandská lékařkarakouský filozofchemik a lékárník z Mnichova. Nyní jsme předním světovým výrobcem holistické, přírodní a bio kosmetiky a léčiv pro využití v antroposofické terapii. Naše motto „v souladu s přírodou a člověkem“ je mnohem více než jen fráze – je to skutečný systém porozumění, který uplatňujeme od založení společnosti.

Jak to vše začalo

Kolem roku 1920 se tři intelektuální a duchovní průkopníci rozhodli dát konkrétní formu novým myšlenkám, které se vyskytovaly v povědomí lidí jako různorodá témata antroposofické výuky a výzkumné činnosti. V roce 1921 Dr. Ita Wegmanová (1876–1943) otevřela Klinický a terapeutický institut v Arlesheimu ve Švýcarsku. Šlo o nemocnici, která v péči o pacienty využívala antroposofickou medicínu. Chemik Oskar Schmiedel (1887–1959), který se narodil ve Vídni, pracoval po boku Ity Wegmanové a Rudolfa Steinera již po studií chemie na univerzitě v Mnichově. S Itou Wegmanovou také pracoval na výrobě prvního přípravku na léčbu rakoviny, který obsahoval jmelí a který se používá dodnes. 

První produkty s revoluční myšlenkou

1920 - 1923

Tito tři průkopníci vyvinuli první farmaceutické výrobky pomocí konceptu, který doposud vytváří filosofii výrobků Weleda – medicína by měla poskytnout klíčový podnět pro vlastní léčivé schopnosti těla. Tato revoluční myšlenka předpověděla to, co komplementární lékařský výzkum dnes dokazuje: vyléčení může být dosaženo pomocí holisticky formulovaných farmaceutických výrobků, které stimulují tělo k uzdravení sebe sama.

 

Rudolf Steiner a Ita Wegmanová v roce 1920 založili společnost Futurum AG v Arlesheimu ve Švýcarsku a Der Kommende Tag AG ve Stuttgartu v Německu – společnost s ručením omezeným pro rozvoj ekonomických a duchovních hodnot. Obě společnosti měly oddělení chemie a farmacie vedené chemiky, lékaři a lékárníky. Cílem těchto společností bylo zajistit finanční prostředky na provoz Freie Waldorfschule – také známá jako Steinerova škola – ve Stuttgartu a Školy pro duchovní vědu ve švýcarském Dornachu v prostorách, které se nazývají Goetheanum – světové architektonické a divadelní centrum antroposofického hnutí a také sídlo Všeobecné antroposofické společnosti.

Od roku 1921

V roce 1921 převzala společnost Futurum AG zkušební laboratoř v Goetheanu, vedenou Dr. Oskarem Schmiedelem a sloučila ji s chemicko-farmaceutickou výrobní laboratoří pod vedením farmaceuta Ernsta Heima. V srpnu tohoto roku se společnost přestěhovala do nových prostor v sousedním Arlesheimu a začala historie dnešní společnosti Weleda AG.

 

Od této chvíle byla hlavní pozornost zaměřena na výrobu farmaceutických výrobků a přírodní kosmetiky s holistickým pohledem na člověka, společnost a přírodu. V průběhu jednoho roku měla řada Weleda 120 různých výrobků a obě společnosti se z finančních důvodů spojily pod názvem International Laboratories and Clinical Therapeutic Institute Arlesheim AG.

Zavedení názvu 'Weleda'

1924 - 1933

V roce 1924 došlo k rozvoji celosvětové poptávky po léčivých přípravcích a přírodní kosmetice, což je důvod, proč bylo založeno několik dceřiných společností Weleda. První z nich byla založena ve Francii v roce 1924, poté v roce 1925 přišlo Nizozemsko a Velká Británie, v následujícím roce Rakousko a Československo a v roce 1931 se připojily Spojené státy americké.

V roce 1928 byl zaveden název Weleda, který byl upraven ze jména germánského léčitele a proroka Veledy. Rudolf Steiner osobně navrhl logo, které se dodnes používá. Na něm je stylizovaná hůl a Aeskulapův had – jde o symbolické a mytologické spojení s léčením. Okolo hole je nakreslen symbol pro darování a přijímání symbolizující léčebný přístup společnosti Weleda a její společenskou odpovědnost.

Vývoj klasických výrobku

Na konci desetiletí zaměstnávala společnost Weleda ve své společnosti sídlící ve Schwäbisch Gmünd dvanáct lidí. V tomto prvním desetiletí byly vyvinuty klasické produkty, které jsou u zákazníků společnosti Weleda stále oblíbené. V dnešní době lze v katalogu a na webových stránkách stále nalézt Rozmarýnový vlasový olej (1922), Podpůrný vápník (1924), Březovou šťávu (1924), Masážní olej s arnikou (1926), Skin Food (1926) a Jehličnanovou koupel (1927). Od roku 1932 poskytuje společnost Weleda svým zákazníkům informace v pravidelné publikaci Weleda Nachrichten – dnešní časopis Weleda. V průběhu války byl zakázán, nyní jej odebírá půl milionu lidí.

1933 - 1976

Společnost Weleda, jako švýcarská společnost, přežila druhou světovou válku relativně bez úhony. Sortiment se rozšířil v době evropského hospodářského vzestupu v 50. a 60. letech. Objevily se nové klasické produkty, jako je Čaj pro kojící ženy (1950), Rakytníková šťáva (1955), Pleťová voda (1959), Krém na holení (1960), Levandulová koupel (1961), Balzám na nohy (1962) a Kaštanový šampon (1966). Uvedením Měsíčkového dětského oleje v roce 1960 byl položen základ úspěšné řady péče o dítě, která je založena na biodynamicky pěstovaném měsíčku lékařském.

Weleda po celém světě

V roce 1952 se společnost Weleda France rozšířila o nový výrobní závod v St. Louis v Alsasku. Další mezinárodní pobočky byly založeny v Itálii (1953), na Novém Zélandu (1955), ve Švédsku (1956), v Brazílii (1959) a v Argentině (1965).

Důležitý přelom nastal v roce 1976,  kdy zaměstnanci společnosti Weleda začali pracovat na monografiích pro Německý homeopatický lékopis. Od té doby je Weleda zodpovědná za informace o téměř všech léčivých přípravcích v seznamu, které prochází minerální, tepelnou a rytmickou úpravou.

1977 - 2004

V roce 1992 byla společnost Weleda přítomna ve 30 zemích s obrovským rozsahem více než 10 000 výrobků. Lidé se stávali čím dál tím šetrnější k životnímu prostředí a rostla poptávka po přírodní kosmetice, což vedlo k revizi starých receptů na výrobky a k tvorbě nových. Další mezinárodní dceřiné společnosti byly založeny na přelomu 20. a 21. století: Chile (1992), Peru (1993), Japonsko  (1999), Slovensko (2000) a Finsko (2004).

Stale průkopníkem

2006 - dnes

V roce 2006 otevřela společnost Weleda France oázu pohody Espace Weleda, kde jsou mimo jiné i exkluzivní léčebné lázně a obchody.

V roce 2007 vytvořila společnost Weleda a další přední výrobci přírodní kosmetiky neziskovou iniciativu NaTrue, která definuje jasné mezinárodní normy pro používání termínu „přírodní kosmetika“ a zajišťuje transparentnost pro spotřebitele vydáváním certifikátů NATRUE.

V roce 2011 oslavila společnost Weleda 90 let růstu a udržitelnosti. Jsme nyní jedním z nejznámějších poskytovatelů antroposofické medicíny a hlavním poskytovatelem přírodní kosmetiky. Dnes má společnost Weleda po celém světě kolem 2000 zaměstnanců na plný úvazek, z nichž 70 % tvoří ženy. Kromě toho spolupracujeme s mnoha dalšími společnostmi a partnery v oblastech, jako je výzkum, maloobchod a sklizeň surovin.

Vytváření historie s naším dědictvím stále na mysli

V průběhu své historie se společnost Weleda dále rozvíjela díky týmové spolupráci angažovaných lidí po celém světě. Rozvojem národních společností se objevil jiný druh globalizace – v mnoha zemích, kde dnes působíme, poskytli podnět k vytvoření antroposofických léčivých přípravků a přírodní kosmetiky pacienti, lékaři a lékárníci tím, že si tyto výrobky vyžádali. 

Společnost Weleda byla vždy věrná sobě, svým zakladatelům a svým hodnotám. Jako světová obchodní značka na společenské, environmentální a ekonomické úrovni funguje společnost Weleda na stejných principech od doby, kdy v roce 1921 otevřela své brány léčení a péči o tělo.

Zjisti více

Úspěch založený na silných principech

Od svého založení se Weleda řídí principy, které vychází z jejího záladu. Naše produkty jsou určeny na podporu osob v jejich osobním rozvoji, v udržování, podpoře a obnově jejich zdraví a v jejich úsilí o dosažení fyzické pohody a vyváženého životního stylu.

Kdo jsme

Krása prostřednictvím rovnováhy těla, duše a mysli.

Naším slibem je podnítit a inspirovat vaše tělo, mysl a duši. Zároveň vás podporujeme při čerpání vlastní jedinečné vitality a objevování vnitřní rovnováhy.

Přírodní krása

Integrační systém medicíny

Ve Weledě usilujeme o holistický přístup v lékařské terapii. Naše znalosti a praxe stavíme na principech antroposofické medicíny, systému medicíny, který založil filozof Rudolf Steiner a lékař Ita Wegmann.

Zavázán k 3 pilířům udržitelnosti

Snažíme se podporovat adekvátní život pro každého budováním etické ekonomiky, která vytváří, spíše než zmenšuje, trvalou hodnotu.

Udržitelnost