Ita Wegman

Ita Wegmann portrait - Weleda

Žena s jasnou a silnou vizí reformy v léčebných postupech.

Ita Wegmanová vnesla do společnosti Weleda a jejich přidružených činností mnoho kvalit. Byla to osoba s mimořádnou energií, asertivitou a s velkým talentem pro uvedení teorie do praxe. Byla často konečným arbitrem ve finančních záležitostech – když bylo nutné, tak se jí vždy podařilo získat potřebné finanční prostředky. Založila kliniku v Arlesheimu a Klinicko- terapeutický ústav, ze kterého se později stala Weleda.

V lékařské oblasti byla blízkou kolegyní Rudolfa Steinera a její podnět k založení antroposofické medicíny a její nové nápady na léčbu a praxi byly pro úspěšný rozvoj společnosti Weleda nepostradatelné.

Průkopnický život

Ita Wegmanová (22. února 1876 –4. března 1943) se narodila na Západní Jávě (dnešní Indonésie) a byla nejstarší dcerou v holandské koloniální rodině. Koncem 19. století přišla do Evropy a studovala terapeutickou gymnastiku a masáže.

Poprvé se s Rudolfem Steinerem potkala v roce 1902, když jí bylo 26 let a o pět let později začala studovat lékařskou školu na univerzitě v Curychu, která již často přijímala studentky pro lékařské obory. V roce 1911 získala diplom jako lékařka se specializací v oblasti ženského lékařství a připojila se k již existující lékařské praxi.

Po otevření nezávislé praxe v roce 1917 vyvinula, na základě údajů od Rudolfa Steinera, léčbu rakoviny pomocí výtažku ze jmelí. Tento první lék, který nazvala Iscar, byl později vyvinut na Iscador a stal se schválenou léčbou rakoviny v Německu a mnoha dalších zemích.

Založení kliniky a léčebného domu, které existují dodnes

V roce 1920 zakoupila pozemek v Arlesheimu, kde v příštím roce otevřela vlastní kliniku Klinisch-Therapeutisches Institut respektive Klinicko-terapeutický ústav. Do ústavu nastoupila řada dalších lékařů a v následujících letech postupně rostl jako první centrum antroposofické medicíny.

Ita Wegmanová dále založila terapeutický domov pro mentálně postižené děti, Haus Sonnenhof v Arlesheimu. Přibližně ve stejné době spoluzakládala principy antroposofické medicíny a společnost Weleda s Rudolfem Steinerem a Oskarem Schmiedelem.

Kolem roku 1923 ji Rudolf Steiner požádal, aby se připojila k výkonné radě nově vytvořené Antroposofické společnosti v Goetheanu ve švýcarském Dornachu. Stala se také ředitelkou lékařské sekce výzkumného centra v Goetheanu. 

Zpět v čase

Ředitelem Weledy po 35 let

Oskar Schmiedel je stále znám jako příkladný farmaceutický průkopník. Byl to on, kdo založil antroposofickou laboratoř a zahájil výrobu kosmetických a farmaceutických výrobků.

Oskar Schmiedel

Metoda celosvětového výzkumu

Antroposofii založil filozof a přírodní vědec Rudolf Steiner společně s podobně smýšlejícími kolegy. Jeho dopady můžete vidět každy den ve firmě Weleda.

Antroposofie

Muž s vizí

Duchovní a filozofický zakladatel Weledy. Jeho vizí byl nový léčebný proces, který následoval od antropologických předpokladů až po konkrétní léky a výrobu léčiv.

Rudolf Steiner