Zahrady Weleda

Zahrady léčivých rostlin jsou od začátků v roce 1921 neodmyslitelnou součástí firemní kultury společnosti Weleda.

V našich osmi zahradách Weleda pěstujeme důvěrný vztah s přírodou, která nám poskytuje léčivé rostliny nejvyšší kvality.

V našich osmi zahradách Weleda pěstujeme blízký vztah s přírodou, která nám poskytuje léčivé rostliny nejvyšší kvality.

Navštivte:

  1. Německo
  2. Švýcarsko/Francie
  3. Velká Británie
  4. Nizozemsko
  5. Brazílie
  6. Argentina
  7. Nový Zéland
  8.  

Samoregulační přírodní stanoviště

Od počátků je pěstování léčivých rostlin jedním ze způsobů, jak zajistit stálý přísun čerstvých a sušených rostlin, které tvoří základní složky našich léčiv a výrobků péče o tělo. Prostřednictvím biodynamického zemědělství a pěstování dbáme na to, aby s našimi drahocennými látkami nepřišly do styku žádné pesticidy nebo jiné toxické látky.

Není to jen o tom, co vynecháváme z našich zahrad, ale také o tom, co tam dáváme. Kompostování pomáhá rozvíjet aktivní půdní život a speciální přípravky s kravským hnojem a mletými bylinami vyživujícími půdu, jako pampeliška a kozlík, podporují půdu a ta se stává úrodnější.

Zahrady Weleda jsou udržovány jako bohatá přírodní stanoviště s živými ploty a pro přírodu přínosnými koutky, které jsou domovem pro pomocníky z říše hmyzu. Přivítáním těchto tvorů do našich zahrad pomáháme udržovat samoregulaci, abychom se vyhnuli šíření škůdců a chorob. Rozmanitost rostlin také přispívá k ekologické stabilitě, kde je vždy k dispozici pyl a nektar pro prospěšný hmyz.

Kromě pěstování léčivých rostlin pro naše léčivé přípravky a výrobky péče o tělo jsou zahrady skvělým způsobem, jak lidem zprostředkovat naší základní filozofii – „v souladu s člověkem a přírodou“. I když je naše největší léčivá bylinná zahrada v Německu, máme také zahrady v dalších zemích, jako je Francie, Švýcarsko, Nizozemsko, Brazílie, Argentina a Nový Zéland.

NĚMECKO:

Největší svého druhu

V Německu je největší zahrada léčivých rostlin Weleda, která se nachází na náhorní rovině severně od města Schwäbisch Gmünd. S 20 hektary je také největší svého druhu v Evropě. Rozmanitost zde nemá limit – 260 druhů rostlin se pěstuje biodynamicky a 180 z nich se používá jako přísada do léčivých přípravků a přírodní kosmetiky. Mezi pěti kilometry přírodních živých plotů se zde nachází rostliny jako je trnka, vilín nebo hloh a mnoho venkovských zvířat, ptáků a bezobratlovců. Obrovské bohatství květin láká mnoho hmyzu, včetně užitečného hmyzu, jako jsou pestřenky, parazitické vosičky a berušky.

Na otevřených polích patří mezi naše nejhojnější plodiny jednoleté a víceleté původní druhy. Tyto zahrnují 25 různých stromů, ze kterých se sklízí kůra, květiny, ovoce, kořeny nebo celé rostliny. Léčivé rostliny zde mají lepší životní podmínky ve srovnání s lokalitami ve volné přírodě díky speciálnímu způsobu, jakým ošetřujeme půdu, včetně přírodních postřiků a pečlivé pozornosti zahradníků. Díky úrodné půdě na okraji Swabian Alb zde zahrada bzučí životem od března do října a sklizeň začíná brzy v prvních zimních měsících, kdy jsou sklízeny kořeny vlaštovičníku a anděliky.

Naši zahradníci se dívají na rostliny a zahrady jako na celý organismus. Věnují pozornost komplexním vztahům mezi rostlinami a typem půdy podporují růst a jsou aktivní a kreativní tam, kde příroda potřebuje pomoc. Například pod stínem tunelu z křídlatky v zahradě Weleda roste chráněná kapradina, která zde má stejné světelné podmínky, jaké by se vyskytovaly v jejím přirozeném prostředí v lese.

Francie a Švýcarsko

Malé políčko krajiny

Obrovské množství různých druhů léčivých rostlin v relativně uceleném prostoru přináší během období květu záplavu barev. Zahrady Weleda ve švýcarském Arlesheimu nedaleko Basileje a ve francouzském Bouxwiller, poblíž Huningue, jsou hned vedle kanceláří a výrobních závodů na obou těchto místech. Zahrada Bouxwiller je ostrovem biodiverzity v moři konvenčního zemědělství. Pozemek o rozloze 1,5 akru je ohraničen divokými živými ploty a ptáci, hmyz a obojživelníci se v tomto azylu rybníků, suchých kamenných zdí a ovocných stromů cítí jako doma.

I přes relativně malou plochu se zde pěstuje až 70 léčivých rostlin. Zahrada ve švýcarském městě Arlesheim je obklopena lesy a 40 akry ekologické orné půdy. Rozmanitost vegetace na poli kontrastuje s rozlehlým ekologickým zemědělstvím v bezprostředním sousedství. Navzdory blízkosti Basileje se tu cítíte jako na malém políčku krajiny.

Spojené královstvi:

Malé přírodní políčka s šarmem jim vlastním

V zahradách Ilkestonu v anglickém hrabství Derbyshire v oblasti Midlands jsou jasně oranžová pole měsíčku v letních měsících opravdu nápadná. Zahradní cesta v této zahradě Weleda nevede k bohatým květinovým záhonům, ale k malým přírodním pozemkům s šarmem jim vlastním – rezervované a skromné.

Zahrada se nachází na okraji města Ilkeston, které vzrostlo na významu během průmyslové revoluce a mnoho let prosperovalo z hornictví a souvisejícího průmyslu. Dnešní krajina ukazuje následky tohoto průmyslového dědictví.

Hodně deště vytváří vlhkou a těžkou půdu, která není zrovna ideální pro pěstování léčivých rostlin. Biodynamické pěstování však svou magií promění půdu v úrodnou, kde je v každém koutě zahrady stále vidět historie regionu a země.

Zahrada se nachází na okraji města Ilkeston, které vzrostlo na významu během průmyslové revoluce a mnoho let prosperovalo z hornictví a souvisejícího průmyslu. Dnešní krajina ukazuje důsledky tohoto průmyslového dědictví. Spousta deště vytváří vlhkou a těžkou půdu, která není ideální pro pěstování léčivých rostlin. Biodynamické pěstování však svou magii promění v půdu úrodnou, kde je v každém koutě zahrady stále vidět historie regionu a země. Hodně deště vytváří vlhkou a těžkou půdu, která není zrovna ideální pro pěstování léčivých rostlin. Biodynamické pěstování však svou magií promění půdu v úrodnou, kde je v každém koutě zahrady stále vidět historie regionu a země.

Nizozemsko:

Vítr tlačí slanou vůni Severního moře do vnitrozemí, zatímco živé ploty a keře chrání zahradu před drsnými pobřežními větry. Tato holandská zahrada uprostřed průmyslového areálu dává pocit oázy a nabízí ideální útočiště pro hmyz a ptáky a zároveň podporuje biodiverzitu. Na hektaru zahrady je obrovská paleta léčivých rostlin.

Pěstuje se zde více než 200 druhů rostlin. Těžké půdě dodává lepší strukturu silně mineralizovaný kompost a aby byly splněny zvláštní požadavky některých rostlin, je půda dále pozměňována, od těžké po lehkou, od vlhké po suchou, od půdy bohaté na živiny až po půdu na živiny chudou. Vyhřívaný skleník se používá také k pěstování některých tropických léčivých rostlin. Pěstují se zde téměř všechny rostliny potřebné pro výrobky Weleda.

Brazílie:

Země sopečného původu

Jen 30 minut jízdy od brazilské metropole São Paulo se zahrada São Roque jeví jako jiný svět. V této rudé zemině se cítí jako doma široká škála přirozených odrůd.

Zahrada se nachází v blízkosti pohoří Serra do Mar, regionu požehnaného pohořím deštného pralesa podél jihovýchodního pobřeží Brazílie.

Město São Roque bylo kdysi hlavní stezkou, která vedla od západu z Paraguaye a Bolívie a podél které ve 20. století cestovali přistěhovalci z Portugalska, Itálie, Japonska a Německa. S nimi přišla speciální a rozmanitá tradice pěstování zeleniny a ovoce. Dokonce i dnes je São Roque známé pro víno a dobré jídlo produkované na malých rodinných farmách. Zahrada vznikla v 80. letech minulého století na nesmírně úrodném pozemku sopečného původu. Nachází se na malém jezírku, obklopeném farmami a lesem a je příslibem míru a rozmanitosti pro každého, kdo sem najde cestu z rušné metropolitní oblasti.

Argentina:

Zahradník Jorge Giusto obdělává vlastní zahradu s léčivými rostlinami v regionu Córdoba v srdci Argentiny, která se nachází 1200 metrů nad mořem. Zahrada je obklopena pastvinami a nachází se uprostřed bohatých jehličnatých a smíšených lesů.

Tato zahrada Weleda nebyla naplánována s upravenými záhonky a pozemky. Místo toho se léčivým rostlinám jako prvosenka, třapatka, dřišťál a kapradina daří ve stávající přirozené volné přírodě. Staré stromy poskytují stín během horkých letních měsíců a říčka se vine skrz 12 akrů vzkvétajících zahrad. Pěstuje se zde asi 70 druhů léčivých rostlin a sklizeň se zpracovává na léky v lékárně, kterou Jorge vlastní na východ v Buenos Aires.

Nový Zéland:

Ruční sklizeň

Zahrada Havelock North se nachází na severním ostrově Nového Zélandu, na úpatí Te Mata ve vinařské oblasti Hawkes Bay,

V tomto středomořském podnebí s dlouhými a teplými letními měsíci je pěstováno kolem 50 druhů léčivých rostlin. Warren Pearce a další zahradníci z Nového Zélandu zde pracují podle zásad biodynamického zemědělství. Sklizeň se většinou provádí ručně bez použití těžkého zemědělského vybavení, což udržuje půdu lehkou a vzdušnou.

Tři krávy poskytují potřebné hnojivo, které zlepšuje kvalitu půdy spolu s vhodným kompostem. Rozmanitost rostlin je veliká, stejně jako výskyt ptáků, který zahrnuje libozvučné původní ptactvo jako např. kystráček, novozélandský holub kereru a komický pukeko.