Ylang ylang

Ostrov Nosy Be, Madagaskar

Ylang Ylang – Květina všech květin

Ylang ylang je také známá jako „květina všech květin“ a ti, kteří už poznali její intenzivní vůni, ví, že si toto přízvisko opravdu zaslouží. Pochází z Indonésie a Filipín a pro svou jedinečnou vůni byla v 19. století objevena francouzskými parfemáři. Tento tropický strom (latinsky Cananga odorata) patří do čeledi láhevníkovitých (Annonaceae), nejpočetnější čeledi řádu šácholanotvarých, rostoucího v deštných pralesích po celém světě. Ylang ylang se dorůstá výšky až 25 metrů, potřebuje k životu spoustu slunce a vysokou vlhkost, prospívá pouze v úrodné půdě a citlivě reaguje na vítr. Tento strom začíná pravidelně kvést až po čtyřech až pěti letech. Jeho zářivě zelené a žluté okvětní plátky mají intenzivní nasládlou květinovou vůni, která se často využívá v parfumérském průmyslu a při výrobě přírodní a BIO kosmetiky.

Bohatá a nedotčená příroda na maličkém ostrůvku

V Indickém oceánu u pobřeží Madagaskaru můžete najít malý ostrůvek Nosy Be měřící třicet kilometrů na délku a devatenáct kilometrů na šířku. Díky spoustě sluníčka, teplotám nad osmnáct stupňů a dostatečnému množství nočních srážek poskytuje vynikající podmínky právě pro růst ylang ylangu. Jeho květy a z nich získávaný esenciální olej jsou v dnešní době pro místní obyvatele nejdůležitějším zdrojem příjmů. Weleda už několik let získává esenciální olej z ekologicky pěstovaného ylang ylangu od šestnácti malopěstitelů z tohoto malého ostrova.

Ekologické získávání oleje pro Weledu

Od roku 2012 se jednou ročně na začátku léta brzy ráno sejdou sběrači z šestnácti místních farem, které společně založily kooperativu, a sklízí květy ylang ylangu. Naloží je do dřevěných vozíků a odvezou do palírny, kde se za pomoci páry destiluje jejich čisté aroma. Esenciální olej se pak ukládá do vzduchotěsných nádob a putuje do výrobního centra Weledy.

Ze sta kilogramů květů vzejde kolem dvou kilogramů esenciálního oleje z ylang ylangu. Jeho sladká exotická vůně je překvapivě smyslná a hluboce záhadná.

Příznivý účinek na tělo, mysl i duši

Všeprostupující vůně ylang ylangu má na lidi zklidňující a harmonizující účinek. Zve k odpočinku a snění a říká se o ní, že tiší hluboko skryté touhy. Je známo, že stimuluje uvolňování endorfinů a serotoninu, kterým se také říká „hormony štěstí“. Spojuje smyslnost, kreativitu, představivost, hřejivost a radost ze života. Esenciální olej z ylang ylangu navíc působí proti křečím a pomáhá nám se uvolnit, a tak má vliv na naši celkovou pohodu. Je výborným společníkem, který harmonizuje tělo, mysl i duši a za pomoci přírodních a BIO kosmetických produktů od Weledy vytváří šťastné chvíle.

Poznejte další naše projekty

Šalvěj muškátová ve Francii

Všestranný aromatický zázrak s modrými květy

Šalvěj muškátová ve Francii