Šalvěj

Mont Ventoux, Provence, Francie

Šalvěj – Afroditina vůně

Už staří Řekové si byli dobře vědomi léčivých účinků šalvěje. O této rostlině se říkalo, že svou jedinečnou vůni získala od řecké bohyně krásy, Afrodity. Povídá se, že se Afrodita ukryla před Diem za šalvějový keř, ale otec bohů ji objevil a ve svém hněvu nechal keř sežehnout sluncem. Aby rostlinu uchránila, Afrodita jí dala sametově hladké, silně vonící listy. V mnoha koutech světa se šalvěj dlouhá léta používá jak na vaření, tak v lidové medicíně. I my ve Weledě ji používáme dodnes.

Šalvěj muškátová – aromatický všestranný zázrak s modrými květy

Šalvěj muškátová je příbuzná nám dobře známé šalvěji lékařské a její silná vůně se vyznačuje aromatickými tóny pryskyřice okořeněnými jemnou citrónovou nótou. Tato rostlina se používá nejen pro parfémy, ale také pro medicínské účely a jako bylinka na vaření.

Ve světě najdete až 900 různých druhů šalvěje patřících do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), což ze šalvěje dělá jeden z nejrozvětvenějších rodů v říši rostlin. Šalvěj muškátovou (latinsky Salvia sclarea) ve Weledě používáme ve formě vzácného esenciálního oleje. Dorůstá výšky 170 centimetrů a pěstuje se po celé střední Evropě právě kvůli svému všestrannému využití.

Od roku 2013 je Weleda v partnerství s Distillerií Bleu Provence na jihu Francie v oblasti Provence, která je známá svými vůněmi a kvalitou produkovaných přírodních látek.

Na plošině Albion se šalvěj muškátová pěstuje v BIO kvalitě v dlouhých řadách a je snadno rozpoznatelná díky svým květům a specifické vůni. Síť spolehlivých ekologických zemědělců zajišťuje, že pěstování této rostliny je udržitelné a šetrné k přírodě. Každý rok v červenci se celá rostlina včetně stonků a listů sklidí a zpracovává se destilací. I v této fázi se Weleda spoléhá na moderní zpracovatelské zařízení využívající úsporné a sofistikované destilační metody a pravidelná školení místních ekologických zemědělců.

Oheň a pára odhalují tajemství rostliny

Největší tajemství šalvěje muškátové se skrývá hluboko uvnitř. Vyjeví se až po destilaci vodní parou – jako průzračný, jemně vonící esenciální olej. S obsahem více než čtyřiceti přírodních chemických komponent je šalvěj muškátová unikátním a vysoce efektivním přírodním výtvorem, který má mnoho schopností využívaných v kosmetice i léčebné praxi.

Během sklizně je proces destilace v plném proudu od brzkého rána do noci a destilační kolony přetékají čerstvě sklizenou šalvějí muškátovou. Horká pára roztrhne žlázy a odhalí vzácné esenciální oleje. Ve zkratce vypadá celý proces následovně: esence se nahromadí do lahví a pak se její vůně koncentruje ohněm a párou, aby se vytvořil průzračný esenciální olej vhodný pro další použití.

Silné účinky šalvějového extraktu v BIO kvalitě

Díky svým drahocenným komponentám se esenciální olej z šalvěje muškátové používá jako přírodní pomoc proti nadměrnému pocení. Také je antibakteriální a má protizánětlivé účinky, a tak zklidňuje problematickou pokožku. Říká se, že její jemná bylinná vůně s tóny pryskyřice přináší spokojenost a dodává kuráž.

<p>Není se čemu divit, že slovo „salvia“ v latině znamená „zdravý“. Šalvěj nám pomáhá zachovat si zdraví a také si zdravě počínat – pro Weledu to začíná hned u zdroje ekologickým pěstováním.

Objevte další naše projekty

Argan v Maroku

Starověká rostlina jako nehmotné kulturní dědictví

Argan v Maroku

Ratanhia v Peru

Udržitelný sběr cenných kořenů ve volné přírodě

Ratanhia v Peru