Mandle

Alicante, Španělsko
Image of Almond Spain - Almond

Jeden z nejjemnějších a nejvzácnějších olejů vhodných pro citlivou pokožku

Mandlový olej v BIO kvalitě je důležitou složkou při výrobě přírodní kosmetiky Weleda určené pro citlivou pokožku. Je často vyhledávaný a vysoce ceněný pro své účinky v péči o pleť. Od dětských olejíčků po hydrataci pleti, mandlový olej poskytuje tu nejjemnější péči pro citlivou, podrážděnou a suchou pokožku. Ve Weledě jsme si všimli, že v posledních letech došlo k nárůstu poptávky po produktech péče o citlivou pokožku, jelikož moderní způsob života a znečištění vedou k zvýšené citlivosti. Pokud chceme této poptávce vyhovět, je nesmírně důležité, aby mandlový olej, který pro výrobu našich produktů používáme, splňoval standardy vysoké kvality.

Weleda spolupracuje ve Valencijském regionu ve Španělsku s kooperativou Manan, od které pravidelně získáváme zásoby organicky pěstovaných mandlí. V kopcích blízko města Alicante pečuje stovka pěstitelů mandlí o jednu z nejrozsáhlejších pěstitelských oblastí v Evropě. Partnerství mezi Weledou a kooperativou Manan vzkvétá na základně sdílené filozofie udržitelného rozvoje a ochrany životního prostředí. To se projevuje například v šetrném zacházení s vodou na ploše o rozloze 6000 hektarů. Pěstitelé mandlí záměrně šetří vodou, která je ve Španělsku vzácnou komoditou, protože nadměrné zavlažování může postupně vést k přesolení půdy, erozi a ztrátě úrodnosti.

Oddanost udržitelnosti

Snižováním spotřeby vody zemědělci prokazují, že myslí na budoucnost, ale i to má svou cenu. Výnosy této skupiny ekologicky uvědomělých pěstitelů dosahuje 500 kilogramů na hektar, což je jen desetina toho, co by mohlo být vypěstováno za pomoci intenzivních kultivačních metod známých z plantáží v Kalifornii. Sklizeň v místním kopcovitém terénu zahrnuje fyzicky náročnou spolupráci mezi pracovníky. Dvěma zkušeným sběračům vybaveným sítěmi a tyčemi trvá sklizeň plodů jedné mandloně zhruba deset minut. Sklízet mandle není tak snadné, jak by se mohlo zdát – sítě naplněné plody jsou velmi těžké a celou fyzicky náročnou sklizeň provází hodiny ohýbání se k sítím a natahování se blíž ke korunám mandloní. Tito zemědělci jsou ovšem díky jejich partnerství s Weledou dobře motivováni a jsou náležitě pyšní na svoji produkci kvalitních mandlí a starostlivou péči o tyto plody, která zahrnuje pečlivé prosušení plodů hned po sklizení.

Šetrné zpracování

Během prvních fází zpracování odstraní speciální stroje zelené, stále ještě měkké slupky z plodu. Potom se plody otevřou a odhalí se cenné jádro. Sklizeň z kooperativy Manan se pak prodává  jako kvalitní mandle v BIO kvalitě vhodné pro konzumaci, ale asi čtvrtina úrody projde jemným procesem zpracování a filtrací v olejovém lisu.

Vzniklý olej se rafinuje a získává BIO certifikaci, než je poslán do zpracovatelských zařízení společnosti Weleda ve Švýcarsku, Německu a Francii, kde se po dalších přísných kontrolách kvality stane součástí produktů té nejšetrnější péče od Weledy.

Poznejte další z našich projektů

Na suchých travnatých plání uprostřed Maďarska kvetou žlutá pole slunečnic.

Slunečnice v Maďarsku

Divoká arnika je cenný poklad. Tato léčivá rostlina se slunečně žlutými květy je velmi citlivá a prospívá pouze na přirozených loukách.

Arnika v Rumunsku