Levandule

Bessarabia, Moldávie

Dokonalé aroma pro zklidnění a relaxaci

Jen máloco přináší relaxaci tak jako vůně levandule. Její tmavě fialové květy obsahují esenciální oleje, které používáme, abychom padesáti našim výrobkům dodali delikátní aroma.

Na fotografiích často vídáme nekonečná fialová pole levandule ve francouzské Provence, ale v Evropě je další důležitá pěstitelská oblast, kde je po staletí podporováno pěstování levandule ve velkém měřítku. Maličká země Moldávie se nachází mezi Rumunskem a Ukrajinou. Má rozlohu pouhých 34 000 kilometrů čtverečných, ale je obdařená teplým, suchým klimatem a úrodnou černozemí, na které ve velkém prospívají vinice i sady. Díky ideálnímu klimatu bývala Moldávie největším světovým producentem esenciálních olejů. Po pádu Sovětského svazu v roce 1992 mnoho akrů levandule zmizelo, zatímco se místní obyvatelstvo snažilo přejít na volný obchod. Od té doby se v této malé zemi mnohé změnilo: staré tradice      ožívají a pěstování levandule zažilo nový začátek.

Lavender blossom close up

Levandule patří do čeledi hluchavkovitých. Je to nízký, oblý keř se vzpřímenými rozeklanými větévkami a množstvím drobných fialových kvítků. Její listy jsou úzké a jejich barva přechází od šedozelené na horní straně po bílou s jemnými chloupky na spodní straně. Existuje dvacet pět druhů levandule, ze kterých alternativní medicína využívá levanduli lékařskou (Lavandula angustifolia), levanduli širolistou (Lavandula latifolia), levanduli hlávkovitou (Lavandula stoechas) a levanduli hybridní neboli lavandin (Lavandula hybrida).

Největší ekologický zemědělský projekt

Britský expert na vývoj a moldavský zemědělský inženýr iniciovali největší ekologický zemědělský projekt zabývající se pěstováním levandule v zemi a byli ohromeni tím, jak rychle se rozrůstal. Jedním z důvodů vzkvétajícího rozvoje je zajisté spolupráce s Weledou, která začala v roce 2005. Jejich úzká spolupráce s Weledou a možnost dlouhodobého partnerství dala projektu další impuls. „200 rodin místních zemědělců je nyní jeho součástí a BIO levandule už roste na 200 akrech,“ říká britský expert na vývoj.

Po zasazení nové rostliny musí uplynout tři roky, než  přijde první velká sklizeň – ale pokud jsou podmínky dobré, jedna rostlina poskytuje sklizeň až po dobu třiceti let. První rostliny byly připravené na sklizeň v roce 2005 a od té doby každý rok od konce června do poloviny července místní pracovníci ručně odsekávají vyvinuté květy za pomoci srpu - je to náročná práce, která vyžaduje odhodlání a plnou pozornost.

Sesbíraná levandule se okamžitě zpracovává v mobilní destilační koloně, kde se z ní získává esenciální olej, aniž by opustila pole. To vyžaduje znalosti inženýrství, pozornou péči a jemnost. Pětičlenný tým je celou dobu sklizně přítomný přímo na místě, aby převzal kontejnery naplněné květy levandule, které připevní k mobilnímu boileru a jeho parnímu okruhu. Celý proces destilace trvá asi hodinu a z každých 100 kilogramů květů                 levandule vznikne pouze jeden kilogram oleje.

Esenciální olej je potom připraven na převoz a stáčen do barelů, které jsou okamžitě zapečetěny. Aby se zajistila vysoká kvalita cenného levandulového oleje, je velmi důležité, aby byl před transportem k nám do Weledy skladován na chladném místě.

Bezprostředně zklidňující efekt

Moderní výzkumy ukazují, že prvky obsažené v levandulovém esenciálním oleji mají bezprostředně zklidňující efekt na centrální nervovou soustavu, čímž napomáhají relaxaci a zdravému spánku. Neklid, problémy s usínáním, napětí, křeče, zažívací potíže nebo problémy se srdcem a oběhovým systémem se dají díky levanduli snadněji regulovat. To vysvětluje, proč byla už od starověku tak populární pro svoje utišující účinky.

Ale díky partnerství s Weledou má levandule z moldavského partnerství ještě další pozitivní dopad: tento lokální partner těží z našich rozsáhlých zkušeností s analýzou esenciálních olejů a získáváním surovin. Od počátku naší spolupráce jsme optimalizovali produkci a proces sklizně a podařilo se nám najít řešení mnoha menších problémů. Weleda například pomáhá najít uspokojivé, ekologické řešení, jak kompostovat odpad z destilační kolony. „Naše partnerství je založené na dávání a braní,“ potvrzují naši místní partneři. „Pouze vzájemným spojením sil dosáhneme požadované kvality.“

Ekonomický a společenský růst, který ve zdejší vesnické oblasti tento projekt podnítil, je po deseti letech jasně patrný. Pro místní zemědělce se pěstování levandule stalo nedílnou součástí jejich příjmů. Abychom společně oslavili 90. narozeniny Weledy, zúčastnili jsme se stavby zdravotního a společenského střediska v místním městečku Minceni. Je jedním z příkladů toho, jak partnerství, která Weleda navazuje, pomáhají získávat důležité suroviny a podporovat komunity, které je produkují.

Poznejte další z našich projektů

Argan v Maroku

Starověká rostlina jako součást nehmotného kulturního dědictví

Argan v Maroku

Sezam v Mexiku

Základní složka mnoha produktů péče o tělo od Weledy

Sezam v Mexiku