Kosatec

Rocca Corneta, Itálie

Kosatec – Bohyně duhy

Latinský název pro kosatec, iris, je odvozen od řeckého slova „eiro”, což znamená „spojit“. Podle řecké mytologie kosatec dokáže vytáhnout vodu ze země, aby nakrmil mraky. Tím prý umí vyvolat duhu propojující nebe a zemi. Tato rostlina opravdu dokáže výborně vyrovnávat a dodávat vlhkost. Zvlněný povrch kořene odráží rytmické pohyby vody a značí úzký vztah mezi kosatcem a vodním elementem. Kvete všemi barvami duhy a jeho lehké, vzdušné květy jsou symbolem jeho vztahu se vzduchem a éterem. Zdá se, že jeho úkolem je spojit vlhké se suchým a vytvořit mezi nimi harmonickou rovnováhu.

Největší dar kosatce leží v jeho kořenech

Kosatec německý (latinsky Iris germanica L.) patří do čeledi kosatcovitých a přirozeně se vyskytuje ve Středomoří. Tato trvalka se dorůstá výšky až jednoho metru a se zemí je pevně propojená díky husté, extrémně stabilní síti plazivých kořenů, kterým se také říká oddenky. Právě ty umí zadržovat vodu, díky čemuž kosatec dokáže přežít i dlouhodobé sucho, a tak prospívá nejen ve vlhkých bažinatých oblastech, ale i v suchých, vysoce položených oblastech v horách. Nad zemí oddenky absorbují vláhu ze vzduchu a sluneční světlo a energii, zatímco pod zemí svými jemnými kořínky vytahují vláhu z půdy, a tak spojují dvě protichůdné síly nebe a země. Toto spojení vytváří vysoce účinné látky s prospěšnými vlastnostmi na různých úrovních, a proto je kosatec pro Weledu tak cennou surovinou.

Jak se dá docílit udržitelného zajišťování zdrojů, když se sbírají kořeny?

To je pro Weledu velice důležitá otázka. Abychom tento problém vyřešili, Weleda v Itálii v devadesátých letech minulého stolení založila zemědělské partnerství pro udržitelné získávání kořenů kosatce. V pohoří Apeniny ve výšce 800 metrů nad mořem tu na farmě s certifikací Demeter pojmenované Azienda Agricola Cà dei Fiori Simon van Hilten pěstuje překrásné kosatce obklopené lány bylinek a dalších květin. Vše tu podléhá biodynamickým a ekologickým metodám pěstování, jak je nastavil sám Hilten, který pevně věří ve spojení se zemí. Farma oplývá barevnými květy a rozmanitými vůněmi, a když se v květnu rozvinou květy kosatce v tónech lila a nebesky modré, vypadá to tu skoro jako na obloze.

Každý rok v srpnu nadejde čas, kdy se oddenky kosatce mohou opatrně vyhrabat a ručně oddělit. Jedna část se okamžitě zasadí zpět do země, aby další sezónu znovu vyrostla zdravá rostlina.

Větší část oddenku se očistí od zeminy a kamínků a omyje se. Poté, co se oloupe jeho vnější slupka, nařeže se na plátky a nechá se usušit ve speciálních sušících místnostech. Výsledkem je surovina vysoké kvality, která je posílána k nám do Weledy k dalšímu zpracování.

Mezi včerejškem a zítřkem – Jak kosatec dodává rovnováhu mladé pokožce

Weleda z rozdrcených oddenků vyprodukuje hydro-alkoholický extrakt, takzvanou mateřskou tinkturu, která se používá na výrobu různých produktů přírodní a ekologické kosmetiky.

Mateřská tinktura z kosatce je zlatavá tekutina, která pomáhá vyrovnávat a regulovat přirozený obsah vlhkosti kůže. Tato důležitá a krásná vlastnost pomáhá zejména mladým lidem v přechodném období mezi dětstvím a dospělostí. Lidský život je kolem dvacátého roku života plný změn – v tu dobu se mladí dospělí staví na vlastní nohy, získávají nové zkušenosti a zkouší vše, co život přináší. Tyto změny se často odráží na stavu pokožky a ta je kvůli tomu více citlivá, vysychá, objevují se nedokonalosti a má sklony k zánětlivosti. V takových případech se hodí vyrovnávací schopnosti kosatce, které pokožce pomáhají obnovit přirozenou rovnováhu.

Výtažek z oddenku kosatce se mísí s dalšími výživnými složkami, aby vznikla řada kosatcové péče o pleť od Weledy, která zdravým způsobem reguluje pokožku, aby získala zpět svou přirozenou krásu a jas.

To, že přírodní ráj, kde kosatec roste, může být opatrován a s láskou udržován, je velké plus, díky kterému Weleda vrací přírodě něco z toho, co od ní hojně přijímá.

Poznejte další z našich projektů

Jojoba v Izraeli

Malé kapičky – významný vliv

Jojoba v Izraeli