Divoká růže

Oblast Alto Bío Bío, Chile

Nezkrotná krása

Staří Řekové růži přezdívali „královnou květin“. Už více než dva tisíce let je ambasadorkou lásky a symbolem krásy a čistoty. V mnoha zemích hraje růže důležitou roli v mytologii, náboženství i kulturní historii. I její zrod je opředen mnoha legendami a povídačkami. Staré příběhy ji popisují jako pozůstatek úsvitu nebo říkají, že vzešla ze stejné mořské pěny jako bohyně Afrodita. Vzhledem k jejím trnům se s růží pojí i bolest. Její rudá barva symbolizuje krev, vášeň a srdce. Není tedy divu, že se nápadníci touto květinou a jejími mýtickými schopnostmi často snaží okouzlit srdce svých vyvolených. V dnešní době se pěstuje spousta různých druhů růží s odlišnými vonnými tóny. Ty nejefektivnější jsou ale divoké růže, které zůstaly takové, jak je příroda stvořila.

Rosa Mosqueta, pradávná odrůda divoké růže

V Chile, úzké, čtyři tisíce kilometrů dlouhé zemi najdete různorodou krajinu s pouštěmi, úrodnými údolími, vrcholky And, lesy, řekami, sopkami, ledovci i fjordy. Na jihu země v oblasti s divokou přírodou asi pět hodin jižně od Santiaga de Chile se rozprostírá dechberoucí region Bío Bío, odkud Weleda získává olej z divoké růže za pomoci certifikovaného sběru ve volné přírodě.


Maličké odlehlé městečko Alto Bío Bío má slabou infrastrukturu a málo obyvatel. Bez lidského zásahu tu roste velmi speciální druh divoké růže s narůžovělými, téměř bílými květy: Rosa Mosqueta. Na keřích rostoucích mezi zasněženými sopkami a průzračnými, tyrkysovými horskými jezery dozrávají plody divoké růže, šípky, z jejichž semínek se lisuje vzácný olej používaný v přírodní a BIO kosmetice od Weledy.

Certifikovaný volný sběr jen pro Weledu

V místních drsných podmínkách žije jen málo lidí po celý rok. Od roku 2004 je Weleda v partnerství se společností, která lokálně vyrábí šípkový olej lisovaný za studena v certifikované BIO kvalitě. Každý rok se tu shromáždí asi 600 sběračů a společnými silami sklidí asi 2 500 tun tohoto zralého červeného ovoce rostoucího v hojných počtech na růžových keřích. Šípky se nejprve rozloží na slunce a nechají se schnout a pak se oddělí semínka od dužiny a jemně se z nich v Santiagu de Chile vylisuje olej.

Sběrači šípků jsou speciálně vyškolení, aby při sběru plodů rostliny nepoškodili a zajistila se tak jejich dlouhověkost. Kromě patřičného dodržování zásad udržitelnosti a fair trade si Weleda dává záležet, aby sběrači dostávali spravedlivý plat, což pravidelně kontrolují chilské úřady.

Jejich silnou stránkou je harmonie

Díky vysokému obsahu polynenasycených mastných kyselin je olej z šípků odrůdy Rosa Mosqueta jeden z nejúčinnějších přírodních olejů pro péči o pokožku. Divoká růže udržuje rovnováhu mezi pružností a sílou a mezi potřebami pokožky a její přizpůsobitelností.

 

Rozdíly v teplotách nemohou poškodit divokou krásu těchto růží, protože se pyšní skvělými vyrovnávacími schopnostmi, které v kosmetických produktech propůjčují naší pokožce. Vzácný růžový olej podporuje regeneraci kůže, vyživuje vysušenou pokožku, vyhlazuje ji a zpevňuje – pěstuje harmonii, která přes kůži prostupuje až do duše.</p>

 

Poznejte další z našich projektů

Levandule v Moldavsku

Dokonalé aroma pro zklidnění a relaxaci

Levandule v Moldavsku

Olivy ve Španělsku

Symbol míru a léčivá rostlina

Olivy ve Španělsku