Arganový olej

Essaouira, Maroko

Argánie – starověká rostlina jako součást nehmotného kulturního dědictví

Argánie je na světě už přes osmdesát milionů let. Dříve pravděpodobně pokrývala široká pásma v Severní Americe a jižní Evropě, ale později se kvůli ochlazení klimatu začala vyskytovat pouze v některých oblastech na jihu Maroka, Alžírska a Mauretánie. Dnes ji najdete téměř výhradně v jedné v oblasti v jihozápadním Maroku, která byla roku 1998 vyhlášena organizací UNESCO biosférickou rezervací. V roce 2014 byly starodávné znalosti a praktiky používané při péči o tyto stromy a zpracování jejich plodů uznány jako nehmotné kulturní dědictví.

Argánie, bojovník o přežití

Maročtí Berbeři si už po staletí arganového oleje velmi cení. Dlouho se o něm říká, že se pyšní mnoha příznivými vlastnostmi, ať už jako potravina nebo součást kosmetických produktů. Důraz je kladen zejména na jeho regenerační účinky, které by pro nás neměly být překvapivé, přihlédneme-li k tomu, že zdejší podnebí patří mezi ta nejsušší na Zemi. Přežijí zde jen ty rostliny, které samy sebe dokážou ochránit před nepříznivými podmínkami. Právě argánie mezi takové rostliny patří. A co víc, své dary předává lidem. I proto mají Berbeři krásně hebkou a zdravou pleť, navzdory horku a suchu, které zde panují.

Arganový olej – Tekuté zlato ze stromu argánie

Argánie trnitá (latinsky Argania spinosa L.) je druh z čeledi zapotovitých. Dorůstá výšky až 12 metrů a její koruna se rozprostírá až do šířky 14 metrů, zatímco kořeny dosahují do hloubky kolem 30 metrů. Argánie dokáže přežít i v extrémním suchu a vydrží i teploty sahající za hranici 50 stupňů Celsia. Během léta a období sucha shodí část listoví, čímž se chrání před vysycháním. Dožívá se 250 až 400 let. Plodit začíná až po pěti letech, ale skutečně bohatou úrodu přináší až po padesáti či šedesáti letech. Plody argánie zrají jeden rok a plně dozrálé jsou během léta následujícího roku v rámci dvouletého cyklu. V tu dobu mají nahořklou chuť. Během úspěšné sezóny zvládne jeden strom nést několik generací květů a plodů najednou. Plody se podobají datlím a obsahují oříšek o velikosti mandle v extrémně tvrdé skořápce. Oříšek má dvě jádra, každé velké zhruba jako slunečnicové semínko. Právě z těchto jader se získává drahocenný arganový olej.

Arganové plantáže – Exkluzívní rezervace, kde ze stromů padají poklady

V roce 2003 byla na severozápadě Maroka v přírodní rezervaci nedaleko pobřežního města Essaouira založena velmi speciální kooperativa. Kooperativa Sidi Yassine je spravována jako rodinný podnik a zaměstnává více než 500 osob, zejména žen, které zajišťují sběr plodů argánie ve volné přírodě. Plody se nechávají usušit na slunci a poté jsou loupány, aby se odhalil tvrdý oříšek. Ženy za pomoci tradičních postupů oříšek ručně rozlousknou mezi dvěma kameny, čímž se dostanou k jádrům, která jsou zastudena lisována a vzniklý olej se mechanicky přefiltruje. Produkt tohoto náročného procesu je olej s antioxidačními a regeneračními vlastnostmi díky vysokému obsahu vitamínu E – skutečnému pokladu v péči o pokožku. Ve velkých nádobách pak tento poklad putuje do Weledy, kde je zpracován do vysoce kvalitních, smyslně provoněných produktů péče o pleť, které pomáhají mírnit projevy stárnutí a nepříznivého vlivu světla na pleť.

Udržitelný a pokrokový způsob, jak obohatit svět

Weleda začala kooperativu Sidi Yassine podporovat v roce 2008 nejen kvůli produkci arganového oleje v certifikované Fair Trade kvalitě, ale také pro její pomoc při zlepšování životních podmínek místí populace v rámci několika společenských iniciativ. Díky podpoře tohoto projektu byla postavena škola a školka, kam dochází děti místních pracovnic, z nichž je většina negramotná, aby se naučily číst a psát. Ženy tu dostávají příspěvek sociálního zabezpečení a mzdy vyšší než jinde. Specialitou tohoto projektu je, že peníze nedostanou manželé pracovnic, jak je pro místní kulturu zvykem, ale samy ženy do vlastních rukou. Tím je posilováno jejich postavení v rodině i jejich sebevědomí. Sidi Yassine podporuje i další sociální projekty v zemi, například „dětskou vesničku“, kde je postaráno o sirotky a děti bez domova. Aby bylo všechno tohle možné, cena arganového oleje ze Sidi Yassine je zhruba o 20% vyšší než běžná tržní cena. Weleda ráda připlatí, když víme, že je tento přírodní zdroj získáván ekologickými, společensky zodpovědnými a kvalitními postupy. Správné výrobní procesy, které dělají svět bohatším a prospívají lidem i přírodě, si zaslouží naši plnou podporu!

Poznejte další z našich projektů

Divoké růže z Chile

Více než dva tisíce let symbolem krásy a čistoty

Divoké růže z Chile

Ylang Ylang z Madagaskaru

Bohatá a nedotčená příroda na maličkém ostrůvku

Ylang Ylang z Madagaskaru